Powietrzna pompa ciepła
Kolejnym typem pompy jest powietrzna pompa ciepła. Jej instalacja zalicza się do najłatwiejszych. Jest to spowodowane tym, że nie ma wymaga przeprowadzania ingerencji czy zmian w fundamentach.
Ponadto ten typ pompy zaliczany jest także do najtańszych. Do jednych z najważniejszych części pompy zalicza się wymiennik lamelowy. To właśnie on odpowiada za wykorzystanie i przetwarzanie ciepła pobranego z powietrza.
Wyróżnić można także zbiorniki z wodą. W jaki sposób pobrane ciepło jest przekazywane do wewnątrz domu? Odbywa się to za pomocą specjalnych nawiewów, które wyglądem przypominają te stosowane w klimatyzacji. Istnieje także możliwość przekazania ciepła za pomocą instalacji wodnej.
Przykładem może być np. kaloryfer. Istotnym ograniczeniem jest przedział temperatury, w których pompa może funkcjonować bez wspomagania.
Po ich przekroczeniu należy zastosować specjalną grzałkę elektryczną. W przeciwnym wypadku wydajność pompy znacznie spada. Niekiedy istnieje możliwość całkowitego wyłączenia pompy ciepła.